Haber

Akdeniz ve İzmir sempozyumu başladı

İZMİR (İGFA) – İzmir Büyükşehir Belediyesi, TTI İzmir Uluslararası Turizm Fuarı ve Kongresi kapsamında Fair İzmir’de “Çağlar Boyunca Akdeniz ve İzmir Sempozyumu” düzenledi. Sempozyumun açılışına İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tarihi ve Tanıtım Dairesi Başkanı Mehriban Yanık, arkeologlar, kazı başkanları ve fuar ziyaretçileri katıldı.

Özuslu: “Akdeniz dünyanın birçok yerinden insanı cezbetti”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu, “İzmir’in tarihi köklerinden aldığı ve birbirinden beslendiği Akdeniz kültürüyle yeniden bağ kurmasını çok önemsiyoruz. Tarımın başladığı, ilk yerleşim yerlerinin bulunduğu, ilk uygarlıkların doğduğu Akdeniz, dünyanın birçok yerinden insanı kendine çekmiştir. Çeşitlilik içinde birlik, birlik içinde çoğulluk, Akdeniz kültürünün belki de en hoş tanımlarından biridir. Dünya güçlü bir süreçten geçiyor. Bu güçlü süreci Akdeniz kültürünün kozmik değerleriyle analiz etmeye çalışırken bu kültürle olan bağımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Akdeniz şehirleriyle birlikte hareket etmenin aynı zamanda birlikte güçlenmek anlamına geldiğini biliyoruz.”

Yanık: “Faaliyetlerin devam etmesini sağlayacağız”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Dairesi Başkanı Mehriban Yanık, “Arkeoloji toplumun bilmesi gereken bir konu. Bu nedenle toplumun artık arkeolojiyi daha iyi tanımasını istiyoruz. Bu nedenle bu etkinliklerin seri olarak devam etmesini sağlayacağız” dedi.

Açılışın ardından sempozyum “Fikirlerin ve Nesnelerin Akdeniz’deki Yolculuğu: Dil-Taş-Seramik” oturumuyla devam etti.

Sempozyum aracılığıyla, İzmir’in Akdeniz ülkeleri ve kentleri ile kurduğu bağların arkeolojik bilgiler ve yeni araştırmalar üzerinden değerlendirilmesi, geçmişten günümüze deprem ve tsunami gibi doğal afetlerle kıyı şeridindeki değişimlerin geniş kitlelere anlatılması amaçlanıyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu