Haber

HDP Milletvekili Zeynel Özen’in yurtdışına çıkış yasağı kaldırıldı

ANKARA -HDP İstanbul Milletvekili Zeynel İtina, vatandaşı olduğu İsveç’e gitmek için İstanbul Havalimanı’na geldiğinde hakkında ‘çıkış yasağı’ olduğunu öğrendi. 25 Aralık Pazar günü yasak nedeniyle İsveç’e gidemeyen İtina, kararın ‘keyfi’ olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. Özen hakkındaki karar bugün kaldırıldı.

Yasağın kaldırıldığını yaptığı yazılı açıklamayla duyuran İtina, şunları söyledi:
“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Yazman Üyeliği ve Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Kurulu üyeliğine atanan ve görev alanı yurt dışında olan bir milletvekili hakkında mahkeme olmaksızın uygulanan bu hukuksuz yasaklama. Karar, kamuoyunun ve duyarlı kişilerin hassasiyetlerinin yoğun tepkisine neden oldu. bugün itibariyle kaldırıldı. Bugün gecikmeli de olsa ailemi ziyaret etmek için İstanbul Havalimanı’ndan yola çıktım.”

Türkiye’de yurt dışına çıkma yasağı olan milyonlarca insan olduğunu ifade eden İhtimam, “Ülkemizde halen milyonlarca insanın keyfi olarak seyahat özgürlüğünden mahrum olduğunun bilinciyle onların sesi olmak için elimden geleni yapacağım. mahkeme kararı olmadan ve sivil ölüme terk edildi.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu