Haber

Kapıkule’de yavru piton operasyonu

Erdoğan DEMİR/Keşan Postası (EDİRNE İGFA)
Gümrük Muhafaza ekipleri, kaçakçılıkla ilgili çalışmaları kapsamında yaptıkları operasyonlarla kaçakçıları içeri almazken, bu kez de canlı hayvan kaçakçılarının girişine izin verilmedi.

Almanya’dan Kapıkule Gümrük Kapısı’na gelen tır için gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından grupların şüphesi üzerine standart antrepo muayene noktasında detaylı inceleme yapıldı. Araçta inceleme yapılırken sürücünün huzursuz hali grupların dikkatini çekti. Otomobil satın alma kısmında bulunan bez çanta açıldığında siyah çoraplar içinde uyuşturucu verilmiş canlı piton yavru yılanları bulundu. 4’ü ölü olmak üzere toplam 32 yavru piton yakalandı.

Ekiplerin yürüttüğü soruşturma kapsamında tır şoförü, yavru pitonları Almanya’daki bir panayırdan satın aldığını ve beslemek için ülkeye getirdiğini belirtti. Yavru pitonlar, ekiplerce korunmak üzere Edirne Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Gümrük Muhafaza ekipleri, kaçakçılık çalışmaları kapsamında doğasından koparılan ve Türkiye’ye kaçak yollarla getirilen yavru pitonları hayvan kaçakçılarının elinden kurtardı.

Ulusal ve uluslararası maddelerle koruma altına alınan yırtıcı ve saldırgan türdeki yaban hayvanlarının beslenmesine izin verilmediği bilinmesine rağmen, Gümrük Muhafaza ekipleri bunların ticaret malzemesi olarak ülkemize getirilmesine ve nesillerinin tehlikeye girmesine engel oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu